logotyp k

icon obsluga klientaMarcin Piosek
tel. 661 610 723
marcin.piosek@br.srw.com.pl

To już pewne – koniec deklaracji VAT nastąpi do końca czerwca 2019r. Od lipca dokumentem pełniącym nadrzędną rolę będzie jednolity plik kontrolny (JPK).

Koniec deklaracji VAT

O likwidacji deklaracji VAT mówiło się od dawna. Jak dotąd kończyło się tylko na zapowiedziach polityków. Słowo się rzekło – nowelizacja ustawy o VAT zakłada bowiem koniec deklaracji VAT już od drugiej połowy bieżącego roku. Oznacza to, że wszelkie informacje związane z ewidencją VAT zawrze JPK. To z JPK fiskus dowie się o wszystkich transakcjach VAT zawieranych przez przedsiębiorców. Obowiązek przesyłania JPK ciąży na przedsiębiorcach co miesiąc.

Paradoksalnie, mimo, że wiele informacji zawartych w JPK oraz VAT-7 pokrywało się, przedsiębiorca musiał wysyłać oba pliki. Wysyłka deklaracji VAT była bowiem niezależna od wysyłki JPK. Ministerstwo finansów, świadome faktu, że informacje te w obszernym zakresie się dublowały, zamierzało scalić pliki pod wspólną nazwą JPK_VDEK.

Nowelizacja ustawy o VAT

Opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej zawiera przepisy, na mocy których koniec deklaracji VAT stanie się faktem. Opublikowany projekt rzeczywiście zawiera przepisy scalające VAT-7 oraz plik JPK_VAT w jeden dokument. Wbrew zapowiedziom, ujednolicony plik nie otrzyma nowej nazwy, ale będzie funkcjonował jako JPK_VAT. Od lipca JPK_VAT będzie zawierał wszystkie informacje stanowiące zawartość plików JPK_VAT oraz treść dotychczasowych deklaracji VAT-7.

Nowe przepisy od 1 lipca 2019

Nowy, scalony plik JPK_VAT będzie obowiązywał przedsiębiorców od 1 lipca 2019 r. Należy zwrócić uwagę, że za cały czerwiec 2019 r. przedsiębiorcy rozliczą się jeszcze na starych zasadach. Ostatnią deklarację VAT zobligowani będą wysłać w lipcu 2019.

Ze scaleniem plików Ministerstwo Finansów czekało aż półtora roku nie bez powodu. Jak wspomina Dyrektor departamentu podatków od towarów i usług, Wojciech Śliż:

„Jeśli chodzi o termin wprowadzenia zmiany, to przede wszystkim musimy mieć pewność, że obowiązkowe wysyłanie ewidencji w formie pliku JPK dobrze przyjęło się na rynku. Musimy mieć pewność, że wszyscy sobie z tym radzą, że jakość tych danych, które będą spływały w ramach JPK od 1 stycznia 2018 r. pozwoli na zrobienie tego drugiego kroku.”

Wszystko wskazuje na to, że koniec deklaracji VAT jest zatem kolejnym etapem uszczelnienia systemu podatkowego.

DANE KONTAKTOWE

Biuro Rachunkowe SRW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Wrzosowa 2
43-190 Mikołów

tel. (+48) 328 885 858
wew 4 - kadry i płace
wew 5 - księgowość

e-mail: ksiegowosc@br.srw.com.pl


NIP: 9542747160
Regon: 243475634

 

icon obsluga klientaDZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA
32 888 58 58

 

 

 

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności Serwisu.Znajdziesz nas po słowach: biuro rachunkowe mikołów biura rachunkowe mikołów pełna księgowość mikołów prowadzenie księgowości mikołów kadry płace mikołów obsługa księgowa firm mikołów obsługa księgowa mikołów pełna księgowość śląsk obsługa księgowa śląsk prowadzenie księgowości śląsk kadry płace śląsk obsługa księgowa firm śląsk biuro rachunkowe śląsk biura rachunkowe śląsk